Wózki widłowe na placu budowy

Plac budowy to miejsce, w którym maszyny i urządzenia pełnią niezwykle ważną rolę. Dla wydajności systemu, renomowani dystrybutorzy na rynek polski polecają spalinowe wózki widłowe. Ceny bardzo często można negocjować, bądź otrzymać zniżkę oddając stary sprzęt.

 • Praca na budowie jest bardzo niebezpieczna, wymaga ciągłej uwagi pracownika. Nowoczesne wózki widłowe posiadają wiele udogodnień, dzięki którym praca operatora na placu budowy będzie komfortowa.
 • Spalinowe wózki widłowe są uznawane za najbardziej wytrzymałe i zdolne do podnoszenia najcięższych ładunków. To czyni je najbardziej odpowiednimi do pracy na budowie.
 • 2000 kg do nawet 16000 kg to zakres udźwigu, jaki są w stanie wytrzymać dobrej jakości wózki widłowe. Ceny takiego sprzętu są już wyższe, jednak adekwatne do ich możliwości.
 • Kabiny w wózkach widłowych są bardzo dobrze wygłuszone oraz nie dopuszczają do przedostawania się spalin do jej wnętrza, co powoduje, iż są bezpieczne dla operatora.
 • Na otwartej przestrzeni emisja spalin jest dopuszczalna, ale na ogół wózki z górnej półki są wyposażone w specjalne filtry, dzięki czemu możemy zadbać o środowisko.
 • Wybierając na teren budowy wózki widłowe, ceny zazwyczaj są decydującym aspektem, lecz bezpieczeństwo i komfortowe warunki pracownika, to nieoceniona zaleta.

Top 3 wózków widłowych

Ogromny asortyment w tej branży przyprawić nas może o zawrót głowy. Spróbujmy wyróżnić trzy najlepsze modele z każdego rodzaju, dostępne na stronach internetowych, na jakie możemy podzielić wózki widłowe. Ceny możemy w łatwy sposób porównać, gdyż istnieje wiele porównywarek dedykowanych wyłącznie wózkom widłowym.

 

Wózki widłowe elektryczne

Wózki widłowe spalinowe

Wózki gaz – LPG

TOP-TRUCK 25/33 PLUS

Udźwig: 1500 kg, Wys. podn.: 2500 mm i 3300 m,

Bateria: 24/200 V/Ah,

Max. prędkość jazdy: 6,0 km/h

Still RX 70 Hybrid

Udźwig: 3-3,5 Wys. podn.: 7780 mm (maszt Triplex).

Moc silnika wg ISO 1585: 30 kW + 8 kW

Zużycie paliwa wg cyklu VDI: 2,9 l/h (wersja 3 t)

Jungheinrich TFG 316s

Czołowe wózki widłowe, cena w zależności od modelu,

typ TFG 316s. Udźwig: 1600 kg.

Maks. Wys. podnoszenia: 6500 mm

STILL RX60-60/80

Maks. udźwig (kg )6.000/8.000, Maks.

Wys. podnoszenia:(mm) 8.670, 17,

Toyota Tonero Optimax

Udźwigi w zakresie 1.5-3.5 t, zasilanie: LPG, Diesel, LPG/benzynowe wózki widłowe, cena w zależności od typu – nawet do 30% oszczędności w kosztach paliwa

Nissan serii DX

P1D1A15LQ gaz-LPG. Udźwig: 1500 kg.

Silnik K21 (poj. 2065 cm3 ) o mocy 41,5 kW

RX 20-14C/RX 20-14C Li-Ion

Wózki widłowe o maksymalnym udźwigu (kg)1.400

Maks. wys. podn. mm 7.930 , Prędkość jazdy (km/h: 20, Napięcie80(V)48

Mitsubishi FG25N/FD25N

Udźwig: 2,5 t. Maks. wys. podn: 7000mm

Zużycie paliwa wg cyklu VDI:FG25N (K21LE) 2,6 kg/h;

FD25N (S4S) 3,2 l/h

DOOSAN G30G PLUS

Udźwig: 3000 kg, Silnik G424F, Wys. podn.: 3300 mm,

Wolny skok:150 mm, Przesuw boczny –Tak,

Widły: 1200 mm

 

Wózki widłowe w pigułce

Jak wygląda wózek widłowy, wie chyba każdy. Jednak nie wszyscy potrafimy odróżnić wózek naładowny od unoszącego, czy też czołowy od bocznego. Kiedy poszukujemy widlaka, ale w rzeczywistości nie odróżniamy ich od siebie, doradcy klienta renomowanych firm pomogą nam wybrać odpowiednie wózki widłowe. Ceny tych urządzeń są zróżnicowane pod względem mocy oraz na przykład dodatkowego wyposażenia.

 

Wózki naładowne

Wózki unoszące

Wózki podnośnikowe

Wózki ciągnikowe

Wózki platformowe Wózki podsiębierne Wózki podnośnikowe czołowe i boczne Wózki ciągnikowe specjalizowane
Wózki specjalizowane Wózki unoszące platformowe Wózki wysuwane czołowe i czołowo boczne Wózki widłowe ciągnikowe naczepowe
Kolebowe wózki widłowe (ceny w zależności od modelu) Wózki bramowe jednobelkowe Wózki widłowe z masztem wewnętrznym Wózki ciągnikowe jednoosiowe
Wózki bramowe dwubelkowe Wózki obrotowe czołowo boczne Wózki ciągnikowe dwuosiowe
Wózki unoszące specjalizowane Wózki podnośnikowe specjalizowane

 

Istnieją jeszcze wózki niewymienione w powyższym zestawieniu, w których kabina operatora unosi się razem z załadunkiem, służące do przenoszenia mniejszych ładunków, jezdniowe – specjalizowane wózki widłowe. Ceny w zestawieniu nie zostały uwzględnione, gdyż ich wysokość uzależniona jest od konkretnego modelu.

Dodatkowe koszty przy zakupie wózków widłowych

Dobrej jakości widlaki kosztują tyle co średniej klasy samochód. Wybierając na stronie internetowej wózki Lemarpol z takim wydatkiem musimy się liczyć. Ich zakup niesie ze sobą jednak dodatkowe koszty, na które początkowo możemy nie zwracać uwagi.

 1. Na pierwszym miejscu będzie kwota, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za wózki widłowe. Ceny takiego sprzętu nie można jednoznacznie określić, gdyż na rynku istnieją setki różnych pod względem wyposażenia modeli.
 2. Przy zakupie nowego fabrycznie sprzętu, często dochodzą obowiązkowe koszty związane z konserwacją, wymagane przez producenta dla utrzymania ważności gwarancji na wózki widłowe. Ceny są ustalane przy transakcji, możemy też zapytać o takie wymogi sprzedawcę.
 3. Koszty związane z okresowymi przeglądami oraz legislacją UDT – są to koszty stałe, przez cały okres eksploatacji, której poddawane są wózki widłowe – ceny takich usług w ośrodkach wahają się w zależności od regionu.
 4. Awarie i związane z nimi koszty napraw. W przypadku wózków nowych, w początkowym okresie będziemy mieli z nimi spokój, jednak to zależy od intensywności użytkowania sprzętu.
 5. Koszt energii, czyli energia elektryczna lub paliwo, która z wiadomych powodów jest niezbędna do pracy wózków widłowych.
 6. Koszty związane z uprawnieniami operatorów wózków widłowych.

Jak obniżyć koszty utrzymania wózków widłowych?

Dla przedłużenia żywotności sprzętu, powinniśmy dobrze przemyśleć przeznaczenie, typ, model i markę urządzeń. Gdy na stronie importera  znajdziemy już interesujące nas wózki widłowe, ceny na ogół możemy negocjować, co daje nam sporo swobody w wyborze urządzeń.

O czym należy pamiętać, aby nie narażać się na zbyt wysokie wydatki związane z eksploatacją wózków?

 1. Przeznaczenie wózków widłowych

Wybór odpowiedniego modelu dedykowanego zakresowi prowadzonej przez nas działalności jest niezwykle istotny. Dzięki właściwemu przeznaczeniu wózka możemy odczuwalnie obniżyć koszty związane z niewłaściwą eksploatacją sprzętu oraz niską wydajnością.

 1. Zakup, leasing czy wynajem?

Inwestując w rozwój firmy, nie musimy czuć się zmuszeni, aby od razu kupować wózki widłowe. Ceny związane z leasingiem czy wynajęciem urządzeń na dzisiejszym rynku są kuszące.- warto rozważyć taką opcję. Co prawda tą inwestycją nie podniesiemy wartości firmy, ale uchronimy się przed kosztami związanymi z konserwacją i serwisowaniem, zależnie od umowy, jaką zawieramy.

 1. Ilość maszyn w firmie

Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób obniżamy ilość motogodzin, przypadającą na poszczególne wózki widłowe. Ceny konserwacji nie należą do najniższych, wiec posiadając więcej wózków, nie narażamy sprzętu na zbyt duże obciążenia.